ВОЕННОМОРСКИЯТ МУЗЕЙ ПОКАЗВА ДАРЕНИТЕ ПРЕЗ 2022 Г. ЕКСПОНАТИ

28.11.2022 г.

На 2 декември (петък) от 11:00 часа Военноморският музей открива традиционната си годишна изложба „Многото пътеки към морската история“, посветена на експонати, дарени през 2022 г. за фондовете на музея. Сред тях са паметната монета и плакета от полагането на кила на патрулен целеви кораб към Военноморските сили, водолазно оборудване от 80-те години на XX в., стоматологични инструменти, използвани във военните формирования на ВМС през 70-те и 80-те години. Особен интерес представлява българският национален флаг, с който капитан Николай Джамбазов прави своето самотно околосветско плаване през 1983 г.

Кортик, с красиви инкрустации и различни елементи от пилотското снаряжение са сред експонатите, свидетели на Втората световна война. Могат да бъдат видени още лични вещи на офицери, фотографии и документи от различни периоди и събития на XX в.

За далечни времена нашепват находки от морското дъно, сред които антична амфора и средновековна котва.

Сред гостите на откриването ще бъдат дарителите, допринесли за увеличаването на музейното богатство през 2022 г.