ВОЕННОМОРСКИЯТ МУЗЕЙ ОТБЕЛЯЗА 110-АТА ГОДИШНИНА ОТ БАЛКАНСКАТА ВОЙНА

08.11.2022 г.

Днес с тържествен военен ритуал Военноморският музей и Военноморските сили отбелязаха 110-ата годишнина от Балканската война и първата българска морска победа – ознаменувана от успешния изстрел на миноносеца „Дръзки” срещу турския крайцер „Хамидие“ на 8 ноември 1912 г.

В словото си директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева подчерта, че това е победа най-вече на духа, извоювана въпреки обстоятелствата и, че днес отдаваме почит на моряците от екипажите на торпедоносците, чиято смелост ни вдъхновява и която се надяваме да бъде опазена през поколенията.

На честването присъстваха областният управител на Варненска област г-н Марио Смърков, кметът на Варна г-н Иван Портних, заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев, заместник-началникът на Щаба на Военноморските сили по операциите капитан I ранг Ваньо Мусински, председателят на областната организация на СОСЗР във Варна вицеадмирал Петър Петров, представител на Варненската и Великопреславска света митрополия, военнослужещи, ветерани и граждани, които почетоха непреходния подвиг и паметта на българските военни моряци от Балканската война с венци и цветя.