ВОЕННОМОРСКИЯТ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВИ ИЗЛОЖБАТА „ЗАЩИТНИЦИ НА БЪЛГАРСКИТЕ БРЕГОВЕ“

05.05.2022 г.

Днес във Военноморския музей беше открита изложбата „Защитници на българските брегове“, посветена на 110-ата годишнина от Балканската война.

В своето слово директорът на музея д-р Мариана Кръстева припомни за самоотвержеността, доблестта и героизма, които проявяват бранителите на родните брегове. Тя изтъкна, че днес, повече от столетие по-късно имаме възможността да си припомним вълнуващия разказ за защитата на черноморското крайбрежие и първата българска морска победа благодарение на съхранените в Музея реликви – отличия, документи, фотографии, оръжия, униформи и лични вещи на изтъкнатите военачалници и матросите, които бранят българските брегове в Балканската война.

На събитието присъстваха представители на командването на Военноморските сили – заместник-началникът на Щаба на ВМС по операциите капитан І ранг Ваньо Мусински и ВРИД командир на Военноморска база – Варна капитан І ранг Николай Николов, колеги и приятели на музея.

Изложбата е отворена за посещение до края на месец юли, а напълно безплатно може да бъде разгледана на Деня на храбростта и Празник на Българската армия – 6 май, когато Военноморският музей работи с вход свободен.