ЕКСПОНАТ НА МЕСЕЦА ВЪВ ВОЕННОМОРСКИЯ МУЗЕЙ

25.11.2019 г.

Експонат на месец ноември във Военноморския музей е лодъчен военноморски флаг на учебен крайцер „Надежда“ и документи, които проследяват отражението на събитията от края на Първата световна война върху Българския военен флот.

Военноморският флаг на учебен крайцер „Надежда“ е съхранен от последния му командир капитан-лейтенант Борис Стателов при предаването на кораба под контрола на Съглашенските военноморски власти. Рапортът на българския офицер е свидетелство за отношенията: победители – победени.

Експонат на месеца включва още документ на Морската междусъюзническа контролна комисия, който разказва за разрешеното за ползване оръжие и организацията на морската полиция в страната. Изложените документи показват етапите на разоръжаване на Българския военен флот и предоставянето на българските военни кораби на Антантата. В резултат от подписването на Ньойския мирен договор България губи правото да притежава военен флот.

Експонатите ще останат подредени във Военноморския музей до края на годината.