ВОЕННОМОРСКИЯТ МУЗЕЙ ОТКРИ ИЗЛОЖБА С КАРИКАТУРИ НА МОРСКА ТЕМАТИКА

25.06.2019 г.

По повод Международния ден на моряка – 25 юни, във Военноморския музей бе открита изложбата „Морски карикатури“, която показва забавната страна на моряшкия живот през погледа на 25 художници от 18 държави от Европа и Азия.

Темите на творбите, рисувани в последните 40 години, са общочовешки. Някои от тях поставят актуални и днес въпроси, например за съдбата на детето с разделени родители, която е пресъздадена в рисунката „По житейските вълни“ на Илия Липавцов от 1977 г., а други ни разсмиват, изпълнени с чувство за хумор. В унисон с интернет епохата е компютърната графика на Андрей Рижов от Русия, която показва как изхвърлените от вълните бутилки не са координати на съкровище, а просто „спам“. Повечето от карикатурите са озаглавени „Без думи“, което е допълнителна провокация да се замислим за ценностите в живота.

Изложбата „Морски карикатури“ с творби от фонда на Дома на хумора и сатирата в Габрово, може да бъде видяна във Военноморския музей до 2 август 2019 г.