ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЛИЧНИ ВЕЩИ НА ЛЕВСКИ ГОСТУВАТ НА ВАРНЕНСКАТА ПУБЛИКА

23.02.2018 г.

Изложба „Докосване до Апостола“, която е опит за осмисляне на Освобождението през значимостта на личността и делото на Васил Левски, ще бъде открита на 2 март 2018 г. (петък) от 11.00 ч. във Военноморския музей. Единствените съхранени артефакти за Дякона (без тефтерчето му, което се намира в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“) са част от фонда на Националния военноисторически музей, който специално за празника гостува на своя филиал Военноморски музей – Варна.

Разказ за големия революционер ще представи Военноморският музей на посетителите си, представяйки за първи път частица от наследството, което ни е оставил Левски. Те ще имат уникалната възможност да видят сребърното кръстче на Апостола, подарък от неговия вуйчо, кичур от косите му, запазени от майка му, личните му тасче за вода и кама. Споменът за Дякона ще бъде допълнен и от негов портрет, рисуван от художника Танчо Кунев.

Разказът за храбростта и героизма по пътя на Освобождението ще бъде обогатен и от фотоизложбата „Руско-турската война 1877 – 1878 г. и Плевенската епопея в уникални снимки“, с която гостува Регионалният военноисторически музей – Плевен.

В деня на Националния празник – 3 март (събота), Военноморският музей ще работи с вход свободен.