ВОЕННОМОРСКИЯТ МУЗЕЙ ОТКРИ НАЙ-НОВАТА СИ ИЗЛОЖБА „ПО ПЪТЯ КЪМ МОРСКАТА ИСТОРИЯ 2019“

05.12.2019 г.

В навечерието на Никулден Военноморският музей откри изложбата „По пътя към морската история 2019“ и отличи 32-мата си дарители от изминалата годината със свидетелства за дарение. Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов получи грамота за получените от флота експонати и за традиционната подкрепа, която неговото командване оказва на институцията. На събитието присъстваха ветерани от търговския и военния флот и техни роднини, колеги и приятели на музея.

„Това е изложба, с която показваме малките стъпки, по които вървим, за да очертаем българската морска история, и с която подчертаваме, че можем да го сторим само заедно с вас – децата, внуците, приятелите на свидетелите и участниците в събитията от миналото“. С тези думи д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей, благодари на дарителите при откриването на изложбата.

За първи път в музея постъпват лични вещи на адмирал Васил Янакиев, командвал флота от 1972 г. до 1990 г. и летателна книжка на първия командир на Вертолетната ескадрила на ВМС полковник о.з. Димитър Георгиев. Сред ценните експонати, дарени през отминаващата година, е рядък немски подводничарски знак от периода на Първата световна война, както и документи и отличия на к.д.п. Николай Христов, който с примера си доказва, че героизмът за спасяване на човешки живот на море е възможен и в мирно време. Посетителите на изложбата имат възможност да разгледат част от оборудване на подводница, включително и консервирана питейна вода за екипажа, прибор за управление на стрелба от български военен кораб от края на ХХ в., различни дамски и мъжки униформи.

Изложбата „По пътя към морската история 2019“ може да бъде разгледана във Военноморския музей до края на февруари 2020 г.